PROTEZ TIRNAK

Protez Tırnak Estetik ve sağlık açısından ülkemizde son yıllarda kullanımı ve uygulaması artmış bir yöntemdir. Tırnak uzatamayanlar, tırnak yiyen, tırnakları soyulan veya hep bakımlı tırnak görünümüne sahip olmak isteyen kişilerin uygulama yaptırdığı yöntemdir.Venom Güzellik Salonu olarak sizlere uzman kadromuz ile protez tırnak hizmeti vermekteyiz.

Protez Tırnak Çalışma Yöntemleri

Tips Çalışma Yöntemi: En önemli özelliği tırnağın ucuna takılıyor olmasıdır. Böyle oluşu tırnağın hem hava almasını sağlar hemde büyümesini engellemez. Bazı tırnak yapılarında tırnağı şekillendirebilmek ve kalıba alabilmek adına bu uygulama yapılması gerekmektedir.Bu uygulamayı jel sistem veya akrilik sistemle tamamlama yaparak uygulama tamamlanabilir.Tırnağa hiçbir zararı olmayan bu yöntemle de manikürlü ve bakımlı ellere sahip olabilirsiniz. Bu yöntemi kalıcı oje ile tamamla yaptırabilir, dolgunun rengiyle de kullanabileceğiniz gibi kendinizde üzerine oje sürüp kullanabilirsiniz.

Protez tırnak sizden bir parça gibi olduğundan dolayı fazlalık gibi hissetmezsiniz. Tamamen doğal bir görünümü olan protez tırnağa oje bile sürebilirsiniz. Hatta oje gerçek tırnaktaki ojeye göre daha kalıcı olmaktadır. Uzunluğunu isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Protez tırnağınız kimyasal maddelere temas etmemesine özen göstermelisiniz. Örneğin bulaşık yıkarken yada temizlik yaparken kesinlikle eldiven kullanmanız gerekmekte.Aynı zamanda ojenizi aseton içermeyen çıkarıcılar ile çıkarın. Aynı zamanda şampuan yada sabun gibi maddelerden etkilenmemektedir.

Protez tırnaklar genelde ojelidir ve bir çoğunda tırnak tasarımı yapılmıştır; bu görüntüyü doğal tırnaklarda elde etmek neredeyse imkansızdır. Eğer tırnak yemek gibi kötü bir alışkanlığınız varsa ya da iş gereği tırnaklarınızın düzgün olması gerekiyorsa, protez tırnaklar sizin için hayat kurtarıcı olacaktır. Aynı durum, düğünler ve partiler gibi hayatımızdaki özel günler için de geçerlidir.

Manikür ve Pedikür İşlemimiz de Vardır.

MANTAR TEDAVİSİ BAKIMI

Tırnak Mantarı; demotofit adı verilen tek hücreli canlıların tırnağa yerleşmesi ve hasara yol açmasıyla belirir. Diyabet hastalarında özenle dikkat edilmesi gereken tırnak mantarı, çoğunlukla ayak başparmağında görülmekle beraber el tırnaklarında da gözlenebilir. Tırnak mantarı tedavisinin uzman tarafından klinik ortamında yapılması daha uygundur.

TIRNAK MANTARI NEDEN OLUR?

Tırnak Mantarı özellikle ayak başparmağında ve tırnaklarda gözlemlenen bir durumdur. Tırnaklarda sertleşme ve şekil bozuklukları şeklinde karşımıza çıkar. Tırnak mantarı mikroorganizmalar tarafından oluştuğu için bulaşıcı bir hastalıktır. Tırnak mantarına neden olan sebepler başlıca şöyledir;

 • Ucu Dar ucu sivri ayakkabılar,
 • Tırnak yaralanmaları ve alınan darbeler,
 • Havuz sauna ve spor salonu gibi ortak kullanım alanları,
 • Ortak kullanılan tırnak makası çorap ve ayakkabılar,
 • Sağlıksız ortamlarda yapılan manikür ve pedikür,

Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak batması; genellikle ayak başparmağında görülen tırnağın yatak üzerinde seyrini çeşitli sebeplerle değiştirmesiyle gömülme, enfeksiyon ve yapı bozukluğunun oluşmasıdır. Tırnak batması tedavisi enfeksiyonun derecesine ve yapının değişikliğine göre belirlenmektedir. Batık tırnak ( tırnak batması ) tedavisi klinik ortamında uzman tarafından yapılmalıdır.

Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak batmasının genetik faktörün yanı sıra çeşitli dış etkenlerden dolayı oluşması mümkündür, dış etkenleri kısaca şöyle sıralayabiliriz;

 • Sıkı ayakkabı ve sıkı çoraplar,
 • Aşırı kilo ve hamilelik dönemi,
 • Tırnak mantarı enfeksiyonu (Onikomikoz)

TIRNAK BATMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tırnak batması yetişkinlerde görülmesinin yanı sıra bebeklerde de gözlemlenen bir rahatsızlıktır. Başlangıç aşamasında hissedilen kızarma, yanma ve acı hissi önemsenmese de bir süre sonra iltihaplanma (enfeksiyon) yapacağı için sosyal hayatınızı olumsuz yönde etkiler. Yürüme, ayakkabı giymek gibi basit eylemleri gerçekleştirmek ıstırap olur. Tırnak batması tedavisinde 3TO Tel Sistemi veya B/S Bant uygulaması önerilir.

3TO TEL SİSTEMİ NASIL UYGULANIR?

Aynı diş teli gibi çengelli yapıya sahip titanyum teller, batık tırnağın yerine ve şekline göre uzman tarafından uçları kıvırarak tırnağın iki yanına yerleştirilir ve bir ara tel yardımıyla birleştirilip sıkıştırılır. Ortadan kıvırma baskısı ile yatağa olan baskı sonlandırılır. İşlem ağrısız ve acısız olmakla beraber cerrahi bir işleme gerek kalmadan tırnağın doğal uzama süreci desteklenmiş olur.

B/S BANT UYGULAMASI NEDİR? NASIL UYGULANIR?

Çeşitli boyutlarda cam elyaftan yapılmış bantların altı tırtırlı yapıya sahiptir. Tırnağın enine göre ölçü alınıp tırnağa özel yapıştırıcısı ile aplike edilir. Yapıştırıcı bant baskısı ile yatağa gömülü olan tırnak anında açılır ve kancalaşmış tırnak boyutu eski halini almaya başlar. Belli periyotlarda bant değişimi yapılır. Tırnak kökü matrix düz bir şekilde uzamaya alıştırılır. Yani tırnağa cerrahi işlem uygulanmadan tırnağın doğal uzama süreci desteklenir

Nasır Bakımı Ve Nasır Tedavisi

Nasır, çeşitli sebeplerden ve sürtünmeden dolayı derinin kalınlaşması durumudur. Üst tabakada bulunan derinin sertleşmesi sonucu alttaki dokuları irrite ederek aşağıya doğru yapılanır. Sert nasırlar genelde parmak üstleri ve serçe parmağın kenarına yerleşir. Yumuşak nasırlar ise akıntıya yol açar. Parmak aralarında sürtünen yüzeyler arasında gelişirler. 

NASIR NEDEN OLUR?

 • Ayağa uymayan ayakkabılar. Dar ayakkabılar baskıdan dolayı nasırı oluşturur. Geniş ayakkabılar da ayağın ayakkabı içerisinde kaymasına ve sürtünmeye neden olurlar
 • Ayak parmak deformasyonları(çekiç ve pençe parmak gibi..)
 • Topuklu ayakkabılar
 • Düz taban(pes planus),yüksek kavis(pes cavus) gibi ayak basınç değer değişiklikleri de nasıra sebep olmaktadır.

TEŞHİS VE TEDAVİ SÜRECİ

Nasırın oluşum durumu öncelikle analiz edilir. Eğer kemik deformasyonuna bağlı bir nasır tedavi edilecekse öncelikle kemik deformasyonu giderilmeli bununla beraber nasır tedavisi yapılmalıdır.

Ayakların taraklı olmasına bağlı serçe parmakta nasır oluşumu mevcutsa bunyon koruyucularla sürtünme önlenerek beraberinde tedaviye başlanmalıdır. Hastanın basma problemine bağlı nasırı var ise ayak tabanını destekleyen kişiye özel olarak hazırlanan tabanlık verilerek denge sağlanmalı ve nasır tedavisine beraberinde başlanmalıdır. Nasırın boyutuna göre seans sayısı uzman tarafından belirlenir. Haftalık ya da 15 günlük periyotlarla seanslar yapılır. Podiatry cihazları kullanılarak ölü tabakalar her seansta temizlenir. Hastaya ev kullanımı için ilaçlar önerilir. Cerrahi bir yöntem olmamakla beraber hasta seans sonrası günlük yaşantısına geri döner. İşlemler ağrısız ve acısızdır.

error: Content is protected !! Security Wall By Arda Yücel !!
× Whatsapp İletişim